نیـلوفرهای غـول آسای آمازون

5503 بازدید  | انتشار: 1392-08-20این نیلوفر آبی بسیار بزرگ اولین بار در سال 1836 توسط رابرت اسکامبرک کشف شد و به نام ملکه ویکتوریای انگلستان، ویکتوریا رجیا نامیده شد.

نیلوفرهای آبی در طبیعت می توانند تا 5 سال به زندگی خود ادامه دهند. این گیاه غول آسا در نزد ساکنان آمازون و سرخپوستان بومی آمریکا از اهمیت چندانی برخوردار است.

نیلوفر آبی

 با توجه به دستاوردهای مختلف این گیاه به عنوان "بزرگترین گیاه گلدار بر روی زمین" در کتاب رکوردهای گینس به ثبت رسیده است.

بخش شگفت انگیز این گیاه برگ‌های آن است. شکل برگ گرد و صاف با لبه عمودی است، مانند یک بشقاب گود است. قطر برگ‌ها حدود 1.5 تا 2 متر و گاهی بیشتر هم دیده شده است

 

از نظر گیاه‌شناسی، نیلوفر آبی یک گیاه آبزی است که در منطقه گرمسیری رشد می‌کند. این نوع نیلوفر آبی غول آسا، بسیار نادر و تنها در رودخانه آمازون دیده شده است. در مناطق گرمسیر، نیلوفر‌ها تمام طول سال، دارای گل هستند. حدودا یک بار در هفته!

نیلوفر آبی

بخش شگفت انگیز این گیاه برگ‌های آن است. شکل برگ گرد و صاف با لبه عمودی است، مانند یک بشقاب گود است. قطر برگ‌ها حدود  1.5 تا 2 متر و گاهی بیشتر هم دیده شده است، تاکید می‌شود، "چیزی بیش از 3متر است." برگ‌ها  روی سطح آب شناور هستند.

نیلوفر آبی

سطح فوقانی برگ صاف است، اما سطح پایین، در تماس با آب، برآمدگی بزرگ و نوک تیز پوشیده شده است. این برگ‌ها کاربردهای بسیاری برای اهالی بومی منطقه در صنعت‌های دستی دارند.

نیلوفر آبی

 


مطالب مشابه


نظرات

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک : در سایت نمایش داده نمی شود
متن پیام :
کد امنیتی :
جهت تغییر کد امنیتی بر روی آن کلیک کنید
 


.
.
با کلیک روی 1+ از سایت ما حمایت کنید